Zapad-2017 anatomija: kai kurie Rusijos karinio planavimo ypatumai
Volume 16, Issue 1 (2018), pp. 229–266
Pub. online: 1 December 2018
Type: Article
Open Access
Published
1 December 2018
1 December 2018
Abstract
Visi po SSSR žlugimo vykę Zapad mokymai (1999, 2009, 2013 ir 2017 metais) pritraukdavo kaimyninių valstybių dėmesį ir iššaukdavo skirtingus vertinimus. Kiekvieną kartą jų metu vykdavo kažkas tokio, ką Vakarų valstybėms buvo sunku suprasti ir paaiškinti. Palaipsniui, vertinant tiek Zapad mokymus, tiek Rusijoje ir jos ginkluotose pajėgose vykstančius pasikeitimus, buvo surinkta pakankamai informacijos ir įrodymų, leidžiančių dalinai paaiškinti Rusijos pajėgų veiksmų skirtingu Zapad metu niuansus bei priežastis, kodėl taip buvo elgiamasi.
Galima teigti, kad, skirtingai nuo NATO ir daugumos Vakarų valstybių, Rusijos kariškiai kitaip planuoja ir vykdo savo karinę veiklą. Tai paaiškinama carinės ir Sovietų Rusijos karinio elito prisirišimu prie Prūsijos Generalinio Štabo (GŠ) tradicijų ir filosofijos, propaguojančių savo metodus, leidžiančių šalies vadovams efektyviai valdyti ir panaudoti karinę valstybės sudedamąją. Dabartinės Rusijos kariškiai linkę pasilikti prie šių tradicijų, laikydami, kad šiandienos technologijos progresas leidžia jei ne pašalinti, tai bent jau smarkiai sumažinti neigiamas planavimo, paremto Prūsijos GŠ filosofija, puses ir taip pat sustiprinti jo efektyvumą. Rusijoje detalus išankstinis operacijų planavimas, paremtas vykdomų veiksmų sinchronizacija, pajėgų pasirengimas atlikti joms numatytas užduotis ir vadovybių geba jiems vadovauti ir kontroliuoti daro Rusijos karinius pajėgumus efektyviu šalies kariavimo ir užsienio politikos įrankiu.
Zapad mokymai parodė, kad jų metu tikrinama potencialaus karo su stipriu priešininku Vakaruose koncepcija („Zapad operacija“) ir jos planas. Ir koncepcija, ir planas yra paremti atitinkamomis prielaidomis, o jų esmę sudaro detaliai iš anksto suplanuoti, labai koordinuoti karinių pajėgų veiksmai laike ir erdvėje. Visas karas apimtų tris etapus. Nuo 1999 m. visa tai Zapad mokymų metu buvo tikrinama: iš pradžių atskirus elementus ir etapus, o per Zapad 2017 kompleksiškai ir patikrinant visus tris Zapad operacijos etapus.
Verta pastebėti, kad bent jau porą kartų (2009 ir 2017 metais) Zapad mokymai atliko ne tik pajėgų pasirengimo testavimą, bet ir karinės maskuotės bei strateginio komunikavimo Vakarams vaidmenį. Panašu, kad abiem atvejais tai daugiau ar mažiau pasisekė.